Historia

1988

Założenie TIP-TOPOL

8 września dwóch inżynierów Witold Borucki oraz Wiesław Ziółkowski zakładają spółkę TIP-TOPOL, która rozpoczyna działalność w branży motoryzacyjnej.
1990

Początek produkcji miechów

Uruchomienie produkcji miechów do popularnych wówczas autobusów marki Ikarus. Mimo, że ten typ miecha produkowany jest do dzisiaj to firma w swojej ofercie ma ponad 600 rodzajów miechów do zawieszeń pojazdów użytkowych, a także miechy do siedzeń i kabin eksportując swoje wyroby do 60 krajów na całym świecie.
1993

Wyłączność w dystrybucji REMA TIP-TOP

TIP-TOPOL zostaje wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski największego światowego producenta materiałów do naprawy opon firmy TIP TOP Stahlgruber. Firma REMA TIP-TOP bo taka jest jej dzisiejsza nazwa to jeden z głównych dostawców firmy TIP-TOPOL, która współpracuje obecnie z 200 dostawcami z całego świata.
1996

Uruchomienie produkcji ciężarków

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku spółka uruchamia produkcję ciężarków nabijanych do wyważania kół samochodów osobowych i dostawczych. Produkty te stanowią dzisiaj jedną z głównych grup towarowych oferowanych zarówno w kraju jak i za granicą.
1999

Pierwszy oddział handlowy w Chełmie

Firma stawia na dystrybucję towarów na terenie Polski otwierając swój pierwszy oddział handlowy w Chełmie w województwie Lubelskim. Oddział ten obsługuje zarówno klientów na wschodzie Polski, ale także ze względu na bliskość granicy z Ukrainą jest doskonałą lokalizacją dla klientów eksportowych.
2002

Rusza produkcja z Polskiej Wsi

Stawiając na rozwój produktów przenosi swoją działalność produkcyjną do wyremontowanych obiektów w Polskiej Wsi pod Pobiedziskami.
2008

Powstanie marki NEOTEC

W związku z dynamicznym rozwojem sprzedaży miechów do zawieszeń pojazdów firma wprowadza markę Neotec, pod którą sprzedaje swoje wyroby. W chwili obecnej firma poza marką Neotec produkuje także miechy dla kilkunastu światowych marek prywatnych.
2009

Grupa Doradców Techniczno-Handlowych rusza w teren

Stawiając na potencjał sprzedaży wyposażenia warsztatowego firma rekrutuję grupę Doradców Techniczno-Handlowych, osób dedykowanych do sprzedaży sprzętu dla serwisów oponiarskich oraz mechanicznych, dzięki czemu już rok później sprzedaż tej grupy towarów rośnie o ponad 50%.
2012

Wdrożenie ISO TS16949:2008

Działając w branży automotive firma zdaje przysłowiową maturę i certyfikuje swój system zarządzania na zgodność z normą ISO TS16949:2008. Dzięki temu certyfikatowi TIP-TOPOL może ubiegać się o dostawy dla renomowanych producentów samochodów ciężarowych. Poza tym firma jest zarządzana w oparciu o normy ISO 9001 oraz ISO 14001.
2015

Zmiana systemu dystrybucji towarów

Po 15 latach sprzedaży swoich towarów na zasadach van-sellingu firma zmienia sposób dystrybucji towarów, które dostarczane są od tej chwili z magazynu centralnego. Kilkaset paczek dziennie opuszcza nowy magazyn o powierzchni 4.000 m2 do klientów zlokalizowanych w całym kraju, a dzięki wyeliminowaniu wielu małych magazynów na samochodach i oddziałach klienci zyskują dostęp do 5.000 pozycji asortymentowych w ciągu 24h.
2017

Rozbudowa zakładu miechów

Po dwóch latach prac budowlano-inwestycyjnych firma kończy największą w historii inwestycję która jest kamieniem milowym w rozwoju produkcji miechów. Dzięki temu przedsięwzięciu firma wprowadza innowacyjne na skale światową rozwiązania technologiczne oraz zwiększa dwukrotnie moce produkcyjne.
2019

Marka własna Hercules

Hercules®, wprowadzona w 2019 r. kolejna marka własna firmy TIP-TOPOL, tym razem dedykowana do sektora przemysłowego.
Okładziny bębnowe, systemy czyszczące, płyty gumowe, uszczelnienia czy okładziny ceramiczne, wszystkie markowane znakiem Hercules® są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, a także zapewnieniem bezawaryjności pracy.
Cel, jaki towarzyszył nam przy wprowadzaniu marki na rynek bazował na stworzeniu kompleksowej oferty przemysłowej w atrakcyjnej cenie i przy zachowaniu najwyższej jakości wykonania produktów.

2019

Utworzenie marki handlowej PGM

Pięciu polskich producentów części motoryzacyjnych, w tym TIP-TOPOL zainicjowało powołanie spółki PGM Automotive oraz wspólnej marki handlowej „PGM”. Pozostali partnerzy, a więc PZL SĘDZISZÓW S.A., FA KROSNO S.A., ZAP SZNAJDER BATTERIEN S.A.,  oraz PELMET Sp.J. to silni gracze rynku motoryzacyjnego.
Powołanie PGM Automotive to przedsięwzięcie mające na celu promowanie polskich producentów części i akcesoriów motoryzacyjnych na rynkach zagranicznych. Te działania mają doprowadzić ma do stworzenia maksymalnie szerokiej oferty pod marką PGM oraz kreacji silnej marki promującej polską jakość na arenie międzynarodowej.

 

2021

Zmiana logotypu

Po ponad 30 latach zmieniliśmy logotyp firmy. Nowy znak ma podkreślać nasz motoryzacyjny charakter przez dynamiczny układ. Do znaku firmowego dołączył sygnet: dwie litery T zawarte w czerwonym kole. Zmieniły się także kolory z naszej identyfikacji wizualnej: pozostał czerwony oraz dołączyć do niego granat.

2023

INVENTO ponad 150 produktów

Marka własna wyposażenia warsztatowego obejmuje ponad 150 produktów od ciężarków produkowanych w naszym zakładzie w Polskiej Wsi po zawory, materiały eksploatacyjne oraz narzędzia i sprzęt warsztatowy. Produkty INVENTO to szeroka oferta, skrojona pod potrzeby serwisów wulkanizacyjnych.